Protest

Przeciwko czemu protestujemy?

Mapa oprotestowywanej obwodnicy

Mapa oprotestowywanej obwodnicy ul Konstytucyjna – link do większej mapy ze strony mpu.lodz.pl. UWAGA – duży plik

Protestujemy przeciwko „Koncepcji rozbudowy i budowy ulicy Konstytucyjnej na odcinku od ulicy Strykowskiej do skrzyżowania z Trasą Górna etap III”.

Protestujemy przeciwko przeprowadzeniu II Obwodnicy Śródmiejskiej Zewnętrznej określonej w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Łodzi (załącznik XVII do uchwały Nr XCIX/1826/10 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 27 października 2010 r.) przez Park 3 Maja i Baden-Powella.

 

 

 

 

 

 

Akcja protestacyjna, działania, materiały, ulotki jak i projekt strony są dziełem zespołowym mieszkańców. Akcja nie została zainicjowana przez żadną partię polityczną. Przyświeca nam cel społeczny ochrony naszej najbliższej okolicy przed dewastacją, kieruje nami troska o środowisko naturalne i warunki życia mieszkańców. Nie utożsamiamy się z żadną partią polityczną. Prosimy zatem nie łączyć naszego protestu i działań z żadną frakcją ani żadnymi wypowiedziami politycznymi.

Mile widziane są wszystkie organizacje sprzyjające działaniom dla wspólnego dobra, jakim jest nasze miasto, nasze osiedla, nasze parki.

Bookmark the permalink.

Dotychczasowe komentarze:


 1. Czytałam o tym na forum miasta Łodzi: “Realizacja tej koncepcji spowoduje po prostu rozdarcie Parku 3 Maja na dwie części- czyli dojdzie do zniszczenia tego pięknego parku, który dotychczas był ozdobą dzielnicy Radiostacja oraz miejscem spacerów i wycieczek ludzi nie tylko z tej ciągle jeszcze cichej i urokliwej dzielnicy.” Czyli po prostu uzyskamy drugą Kopcińskiego. To proponuję, żeby autorzy tej koncepcji, którzy w ten sposób chcą pozbawić wielu Łodzian być może ostatniej takiej oazy zieleni w tym szarym mieście, wybrali się z rodzinami na spacer właśnie na Kopcińskiego- niech będę konsekwentni- niech trują nie tylko innych, ale i siebie. Do życia potrzeba tlenu, a skąd tlen się bierze??? Z rur wydechowych????

  Dnia 16/12/2012 godz. 17:49 został dodany komentarz przez Oburzona z Radiostacji
 2. Mieszkam na Radiostacji od 30 lat i ani ja ani moi sąsiedzi nie słyszeli o tej Koncepcji. Pytam dlaczego? Dlaczego nikt nie informował mieszkańcow o głosowaniu dot. tej koncepcji, które ponoć odbyło się w 2010. Odpowiedź jest bardzo prosta. Nie opłaca się informować należycie większej ilości mieszkańców- a ta Koncepcja ingeruje w życie bardzo dużej grupy ludzi, bo po co? mogliby się zacząć buntować. Więc wywiesza się informacje na jakimś korytarzyku urzędu i z głowy. Organizuje się konsultacje społeczne i daje się mieszkańcom do wyboru dwa warianty, różniące sie w zasadzie odcieniem- dając do zrozumienia, że powstałe Studium nie podlega żadnym większym zmianom. Ale to nie jest prawda. Studium jest etapem otwartym!!!!! Jest właśnie po to, żeby mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, wnieść uwagi, bo to oni stracą piękny park, miejsce nie tylko spacerów, ale też licznych imprez sportowych. Więc jakim prawem panowie urzędnicy i urbaniści, którzy sami budują swoje rezydencje na przedmieściach, żeby właśnie uniknąć hałasu i spalin, mają nam stworzyć piekło, zniszczyć strukturę pięknego parku przeprowadzając Obwodnicę, pomimo, że jak samo znaczenie słowa “Obwodnica” wskazuje -obwodnice powinny przebiegać w znacznej odległości od centrum miasta. Także podpisuję się pod protestującymi.

  Dnia 17/12/2012 godz. 11:07 został dodany komentarz przez Anna
 3. Koncepcja nie jest nowa, to jest po prostu realizacja MPZP z 2001 roku.
  http://www.mpu.lodz.pl/data/plansFiles/plan_19.pdf, plan ten wszedł następującą uchwałą : http://www.mpu.lodz.pl/data/plansFiles/tekst_24.pdf , i wtedy był czas na protesty.

  Dnia 17/12/2012 godz. 20:06 został dodany komentarz przez Patryk
 4. Nie zgadzam się, że czas na protesty minął. Studium nie jest wyznacznikiem prawa. Studium do MPZP jest dopiero przedsionkiem do opracowania wyznacznika prawa na danym terenie czyli Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu. Można więc walczyć i trzeba o zmianę Studium poza MPZP, czyli poza parkiem, bez których to obszarów przeprowadzenie Obwodnicy przez park nie dojdzie do skutku. Człowiek to opracował, więc i człowiek może to zmienić, zwłaszcza, że jest to już masowy protest ludzi, którzy nie zgadzają się, żeby czyjaś koncepcja, niezbyt trafna zresztą miała z ich życia uczynić piekło. Istnieje plan alternatywny dużo bardziej adekwatny do obecnej, a nie zdezaktualizowanej rzeczywistości sprzed wielu lat. Jeden z planów alternatywnych został opisany częsciowo w Dzienniku Łódzkim z 4 grudnia 2012.
  Więc jeśli tyle osób, których najbardziej ta zmiana dotknie mówi nie, to może warto się nad tym zastanowić, że coś tu jest nie tak, a nie traktować ich przedmiotowo?

  Dnia 17/12/2012 godz. 21:58 został dodany komentarz przez Oburzona z Radiostacji
 5. Mieszkańcy przeoczyli fakt, że pod ich oknami uchwalono MPZP na terenie ich kochanego parku, czyli w ten sposób usiłowano przesądzić o losie Parku.
  Niesamowite jak przeszła ta uchwała bez echa, dla żadnej innej części w pobliżu nie ma uchwalonego MPZP, tylko tam.
  Cichaczem przegłosowano zniszczenie parku, ale tak się robi. Najpierw znajduje się tereny gdzie będzie najmniej protestów,
  uchwalony tam MPZP umożliwia niejako szantaż ludzi na dalszych obszarach i przepchnięcie dalszych rozwiązań przestrzennych.
  Gdzie znaleźć takie punkty na mapie miasta, tylko w miejscach wspólnych, czyli np. parkach,
  a jeszcze jak park jest ograniczony ulicami i nie graniczy bezpośrednio z prywatnymi działkami to ideał
  jak widać w przypadku Parku 3 Maja wypełnia wszystkie kryteria.
  Mieszkańców nie poinformowano i plan w tym miejscu przeszedł,
  a jak jest uchwalony MPZP w jednym miejscu jak ma nie być w innym, nieprawdaż!
  Skandal, miasto tak ubogie w tereny zielone, a jeszcze niszczy się ostatnią spuściznę jaka została po istniejących tu puszczach.
  Pozostaje liczyć na bardzo duży odzew społeczny i zmianę MPZP, liczymy na wsparcie mieszkańców dla zielonej Łodzi.
  Drodzy mieszkańcy nie dajmy sobie wmówić że to nieodwołalna decyzja, została ona uchwalona za naszymi plecami
  nie wolno nam się poddawać! Ocalmy Park 1 Maja!!!

  Dnia 18/12/2012 godz. 09:39 został dodany komentarz przez Jarecki
 6. Nie dajmy sobie wmowic, ze decyzja jest nieodwolalna!!! Musimy bronic naszego osiedla i naszego parku, ktorego zazdroszcza nam wszyscy Lodzianie.
  Ta strona, to swietna inicjatywa! Ciesze sie, ze sa oburzeni chetni pilotowac te sprawe.Troche dziwnie, ze jest tak malo komentarzy, ale nie oszukujmy sie – nasze osiedle to przede wszystkim starsi ludzie mieszkajacy tu od samego poczatku, ktorzy nie maja dostepu do internetu + mlodzi zamiejscowi studenci, dla ktorych Radiostacja jest tylko przejsciowym miejscem zamieszkania. Musimy sie jeszcze bardziej zaktywizowac!

  Dnia 18/12/2012 godz. 14:33 został dodany komentarz przez Monika
 7. Witam,
  Nie jestem tu zameldowany ale wspólnie ze współlokatorami chciałbym dołączyć do akcji. To jest jakaś paranoja żeby niszczyć takie miejsce tylko po to żeby kilku cwianiaczków, którzy dojeżdzają do pracy oddalonej o 500 m samochodami, mogło być 3 min wcześniej. Trzymam kciuki że się uda.
  Jeśli nie (odpukać), to opuszczam na zawsze to osiedle i miasto. Nie zdziwię się jak za 10 lat miasto całkowicie się wyludni. Brawa dla władzy!
  Pozdrawiam

  Dnia 19/12/2012 godz. 13:54 został dodany komentarz przez Benek z Konstytucyjnej
 8. Nie ma spraw nieodwołalnych i ostatecznych, takie są tylko jedyne- śmierć. Walczyć będziemy aż do wygranej …albo odwołania Rady Miasta i Prezydenta Miasta, jako szkodników. Wybrać trzeba nową Radę Miasta, która zmieni plan zagospodarowania, wybrać innego Prezydenta, który będzie prawdziwym gospodarzem a nie szkodnikiem niszczącym Miasto. W tym mieście coraz trudniej się żyje, miasto się wyludnia …bo nie ma pracy, a na pracy ludzi tu żyjących powstało to Miasto, nie dajmy się zagonić “w kozi róg” przez nieudaczników rządzących Miastem.

  Dnia 20/12/2012 godz. 01:17 został dodany komentarz przez Adam
 9. Żadna wiążąca decyzja nie zapadła. Powstanie tej trasy jest niepotrzebna w kontekście budowy autostrady A1. Trasa Konstytucyjna będzie kosztować około 2 mld zł, czyli więcej niż budowa Dworca Fabrycznego, z czego co najmniej 50%, czyli 1 mld będzie musiało pokryć miasto ze swojego budżetu. Pozostałe środki, na co liczy ZDiT, da UE. Tak wysokie wydatki będą wiązały się zamrożeniem na 2-3 lata wszystkich środków inwestycyjnych miast. Nie będą remontowane i przebudowywane już istniejące drogi, zabraknie pieniędzy na remonty zabytków, kamienic, chodników. Całe miasto na tym straci. Dodatkowo, roczne utrzymanie Trasy Konstytucyjnej będzie kosztowało kilka milionów złotych. Miasto Łódź będzie fundowało z własnego budżetu tranzyt posiadaczom samochodów, którzy nie zdecydują się na przejazd płatną autostradą A1. Tego typu wydatki powinna ponosić GDDKiA, a nie właściciel drogi gminnej jaką będzie się Trasa Konstytucyjna. Ze strony urzędników ZDiT forsowanie tej inwestycji jest jaskrawym przykładem co najmniej niegospodarności.

  Dnia 27/12/2012 godz. 22:02 został dodany komentarz przez Edek
 10. Jeżeli uchylono jedną Uchwałę o zagospodarowaniu przestrzennym z 1993 roku , to nie będzie żadnego problemu z uchyleniem absurdalnej Uchwały “przyjętej cichcem” w 2001 roku , poczekamy , zobaczymy , a nadal będziemy nagłaśniać i protestować , nawet w KE , nie dostaniecie pieniędzy z UE na ten projekt !!!! zastanówcie się “władcy “miasta, póki nie bedzie za późno.

  Dnia 03/01/2013 godz. 23:10 został dodany komentarz przez Adam
 11. mi to się już nawet nie płakać tylko śmiać chce … pomijając kretyński pomysł i forsowanie koncepcji z roku 1939, kiedy to mało kto miał samochód, to
  skąd oni wezmą te 100 ?? ? UE im tego nie da. Do tego będę mieli nie mały problem przejść przez park. Moim zdaniem ten wałek z parkiem ich pogrąży.

  Cała “europa” zaczyna się już śmiać z tego jakich my mamy meneli w centrum miasta i jaki tam syf panuje. Nie tej absurdalnej trasy nam potrzeba ale “odnowienia” śródmieścia i poprawy wizerunku miasta. Ta obwodnica niby komu ma służyć? Tym co nie będą chcieli za A1 płacić bo innych chętnych nie widzę.

  Dnia 08/01/2013 godz. 20:44 został dodany komentarz przez ona
 12. Z całego serca jestem przeciw budowaniu ulicy Konstytucyjnej kosztem tak pięknych terenów zielonych. W ogóle, nasi kochani włodarze miasta, chyba nie widza i nie wiedzą, co potrzeba mieszkańcom. Z CAŁEGO SERCA JESTEM NA NIE, BUDOWANIU KONSTYTUCYJNEJ PRZEZ PARK – TO JAKIEŚ WYNATURZENIE. NIE I JESZCZE RAZ NIE. POZDRAWIAM

  Dnia 10/07/2013 godz. 23:15 został dodany komentarz przez Szczepan
 13. Po wejściu do Uni niestety panuje szał budowania na wyrost. Budować jak największe i jak najwięcej. Nie ważne, że inwestycje nigdy się nie zwrócą, nie ważne, że zadłużymy się na 10 lat.. Biorąc pod uwagę, że Łódź się wyludnia. Gdzie są jakieś badania na temat czy taka ulica jest jeszcze potrzebna skoro MPZP powstało kilka lat temu(?)
  Półtunel na Mickiewicza, Dworzec Fabryczny, Inflancka (poszerzenie) – remont tych obiektów owszem może i jest potrzebny ale dlaczego na taką skalę? Żeby nie skończyło się jak ze szpitalem na Czechosłowacjej budowanego z myślą o milionie mieszkańców Łodzi.
  Dlaczego powielamy błędy zachodu(?)
  Wpuszczeni w korek:
  http://vimeo.com/27524572
  Ludzie naprawdę niepotrzebują nowych dróg w miastach. Budowanie dróg to zabijanie alternatywnego transportu.
  http://miastamaniak.pl/2012/11/18/ny-high-line-park-nad-miastem/
  Im więcej zieleni tym ludzie mniej odczuwają potrzebę przeprowadzki na przedmieścia a co za tym idzie, nie muszą w tak dużym stopniu używać samochodów. Zieleń w miastach jest jednym z najważniejszych wskaźników poziomu życia:
  http://www.architekturakrajobrazu.info/przestrze-miejska/141/3405-zielone-serce-miasta-czyli-parki-miejskie-jako-ekologiczna-atrakcja-xxi-wieku

  http://miastamaniak.pl/2012/11/18/ny-high-line-park-nad-miastem/

  Dnia 06/02/2014 godz. 10:32 został dodany komentarz przez Paweł